Sulejówek, niewielka podwarszawska miejscowość, jest nierozerwalnie związana z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z twórców niepodległej Polski. Piłsudski mieszkał bowiem w Sulejówku, wraz z żoną i córkami w dworku „Milusin”, w latach 1923-1926. Dom ten ufundowali Marszałkowi jego żołnierze. Dlatego właśnie w Sulejówku zbudowano Muzeum Józefa Piłsudskiego. Znajduje się ono w sąsiedztwie zabytkowego dworku, którego wnętrza są obecnie odtwarzane i będą wyglądać tak samo, jak w czasach, gdy Piłsudscy mieszkali w „Milusinie”.
Większość kubatury nowoczesnego gmachu muzealno-edukacyjnego znajduje pod ziemią, by jego bryła nie zdominowała zabytkowego dworku i otoczenia. Budynek ten i dworek znajdują się na terenie parku, w którym odtworzony został również ogród warzywny należący do rodziny Piłsudskich.
Wystawa stała, „Józef Piłsudski dla Rzeczypospolitej. 1867-1935”, znajduje się w podziemnej części nowego budynku. Dzieli się na galerie, przedstawiające kolejne etapy życia Marszałka. W rodzinie nazywany był „Ziukiem” i taki tytuł ma galeria, opowiadająca o jego młodości. „Wiktor” to, nawiązująca do jego pseudonimu konspiracyjnego, nazwa galerii pokazującej Piłsudskiego, jako działacza niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej. Galeria „Komendant” przestawia go, jako autora koncepcji zbrojnej walki o niepodległość i dowódcę I Brygady Legionów Polskich. Piłsudski stanął na czele odrodzonego państwa polskiego i był zwycięskim wodzem w wojnie z bolszewicką Rosją w 1920 roku, dlatego kolejne galerie noszą nazwy „Naczelnik” i „Marszałek”. Ostatnia galeria „Symbol” ukazuje dziedzictwo Piłsudskiego i przejawy pamięci o nim.
Wystawę można zwiedzać indywidualnie lub w grupach. Muzeum oferuje audioprzewodniki w pięciu językach (polski, polski migowy, angielski, niemiecki, rosyjski) oraz możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Bilety będzie można kupić na miejscu lub przez internet. Szczegóły dotyczące oferty muzeum oraz informacje na temat zakupu biletów są dostępne na stronie muzeumpilsudski.pl w zakładce „Zaplanuj wizytę”.
Muzeum prowadzi warsztaty muzealne dla uczniów na wszystkich poziomach nauczania, zarówno na wystawie (gdzie istnieje ścieżka rodzinna) jak i w salach edukacyjnych. W ofercie znajduje się program dla rodzin, lekcje muzealne, warsztaty, oprowadzania angażujące, zajęcia on-line i konkursy.
Muzeum Józefa Piłsudskiego jest instytucją kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego.